۰۹۱۲۹۷۴۱۷۵۱

کارتخوانهای سیار تاریخچه تکاملی |خرید کارتخوان سیار 09102879347

تاریخچه تکاملی کارتخوانهای سیار :به معرفی کلی انواع دستگاههایی که تاکنون به بازار عرضه شده است می پردازیم؛کارتخوان های سیار به نسبت عمر حضور در بازار پرداخت الکترونیک، از سایر ابزارهای این حوزه پرتغییرتر بوده و با شتاب بیشتری مسیر پیشرفت را طی کرده است .

ساختار فنی دستگاههای کارتخوان سیار از سایر ابزارهای پرداخت مانند خودپرداز بسیار ساده‌تر می باشد. از طرفی چون به تعداد بیشتری از این دستگاهها  نیاز است تولید اقتصادی و انبوه آن اهمیت بسیار زیادی دارد.

نسل اول کارتخوانها: دستگاههای کارتخوان با فناوری Dialup

این فناوری امروز در مورد استفاده قرار نمیگیرد در برخی مودم‌های Dialup برای ارسال اطلاعات از خطوط مستقیم تلفن بهره می‌برند و هنوز برخی از کارتخوان‌های موجود با این روش کار می‌کنند.

از مشکلات بارز این نوع از کارتخوان اشغال شدن خط تلفن هنگام ارسال اطلاعات است، اگر در هنگام ارسال اطلاعات از تلفن استفاده شود ارتباط قطع و باید فرایند کارت کشیدن مجددا تکرار گردد.

این نوع کارتخوان برای کسب و کارهایی مناسب است که تعداد دفعات استفاده و مجموع تراکنش‌های آنها خیلی کم است.

نسل دوم کارتخوانها : دستگاههای کارتخوان شبکه‌ای (Lan)

ویژگی بارز این نوع کارتخوان استفاده از کارت شبکه برای اتصال به جای مودم دیالاپ است. کافیست از پورت پشت دستگاه کارتخوان یک کابل شبکه به محل سوئیچ یا مودم خود وصل کنید.

بدون نیاز به خط تلفن، کارتخوان از طریق اینترنت به شبکه متصل شده و فرایند ارسال اطلاعات به سرعت انجام می‌شود. کارتخوانهای سیار

کارتخوانهای سیار

نسل سوم: دستگاههای کارتخوان دارای WiFi

این نوع کارتخوان شبیه تبلت یا لپ‌تاپ قابلیت اتصال به اینترنت از طریق وای‌فای را دارد. به خوبی و با سرعت کارتخوان‌های متصل به Lan کار می‌کند و تا شعاعی که برد فرستنده وای‌فای آن را پوشش می‌‌دهد قابل جابجایی است.

مهمترین مزیت این نوع کارتخوان عدم نیاز به کابل‌کشی برای تلفن یا شبکه است. در فروشگاههای که نیاز به چندین کارتخوان هست این نوع بسیار کارآمد و به‌صرفه است.

معمولا اکثر کارتخوان‌های دارای وای‌فای دارای کارت شبکه lan نیز هستند و هر دو نوع ارتباط را پشتیبانی می‌کنند.

نسل چهارم: دستگاههای کارتخوان‌های سیم‌کارتی یا مجهز به GPRS

این نوع کارتخوان از بستر دیتای موبایل برای اتصال به شبکه اینترنت استفاده می‌کند. به این صورت که پشت دستگاه همانند موبایل محلی برای قرار دادن سیم‌کارت وجود دارد و دستگاه قادر است از طریق فناوری GPRS اطلاعات را ارسال کند.

معمولا اکثر دستگاههای پوز سیم‌کارتی، باطری هم دارند که صاحب دستگاه را قادر می‌سازد آن را بدون محدودیت به هر نقطه‌ای منتقل و استفاده کند.

بزرگترین محدودیتی که این نوع کارتخوان دارد عدم امکان استفاده در محلی است که پوشش موبایل در آن وجود نداشته یا سیم‌کارت استفاده شده قابلیت ارائه دیتا در آن محل را نداشته باشد. این نوع کارتخوان به دلیل سهولت جابجایی به کارتخوان‌های بی‌سیم هم مشهور است.کارتخوانهای سیار

نسل پنجم:  کارتخوان اتصل مستقیم به کامپیوتر (PC-Pos)

متداولترین استفاده از این نسل کارتخوان در فروشگاههای زنجیره‌ای و مراکز بزرگ خرید است. در این نوع کارتخوان پس از صدور فاکتور مبلغ به صورت خودکار از طریق کامپیوتر به دستگاه کارتخوان منتقل شده و نیازی به وارد کردن دستی مبلغ نیست.

نمونه متفاوت آن تقریبا در بیشتر پمپ‌بنزین‌ها در حال استفاده است. بستر اتصال مستقیم کارتخوان با دستگاههای دیگر مثل صندوق فروش یا نازل پمپ بنزین یک رایانه‌ی واسط است که قادر است هر نوع فعالیت مورد نیاز تعریف شده بین دو دستگاه را انجام دهد.

نسل ششم: کارتخوان‌های موبایلی یا شخصی

کارتخوان‌های موبایلی در واقع همان دستگاههایی هستند که با فناوری gprs به شبکه بانکی متصل شده و اطلاعات را بر بستر دیتای موبایل منتقل می‌کنند، این دستگاهها از نظر ظاهری بسیار سبکتر و کوچکتر از نسل قبلی خود هستندو در ظاهر به موبایل شبیه هستند اما شکاف مخصوص کارت کشیدن دارند.

برخی دارای چاپگر و برخی هم بدون چاپگر هستند. معمولا برای کسب و کارهای شخصی و تعداد تراکنش‌های بسیار پائین مناسب می‌باشند. این نوع کارتخوان به کارتخوانهای شخصی معروف هستند و در مدل‌های جدیدتر از سیستم‌عامل‌های موبایل هوشمند مانند اندروید برای مدیریت اطلاعات آن استفاده می‌شود.

 

 

خرید کارتخوان سیار :09923055407